A Kösöntyű Néptánccsoport a Civil Héten
2008.03.13. 18:15

A „CIVIL – HÉT „ névvel ellátott rendezvényen, többek között a Kösöntyű Néptánccsoportnak is lehetősége nyílt bemutatkozni a lakiteleki Petőfi Sándor művelődési házban. A 10 napon át tartó kiállítás ( 2008-03-05 – 15. ) a galériában kapott otthont. A civilszervezetek köréhez tartozva, úgy gondoltuk, hogy eleget teszünk a kérésnek, és igyekszünk a teljesség igénye nélkül képet alkotni az érdeklődők felé.
Lezsák Sándorné Sütő Gabriella a Lakiteleki Népfőiskola vezetője, a mi vezetőnk is. Csoport lettünk, majd Kösöntyű néptánccsoport, de egyben egy igazi kis közösség is. A kösöntyű a melltű egyik fajtája. A 14. sz. vége óta ismert elnevezés többféle ékszer és öltözetdísz (nyaklánc, karkötő, csat) megjelölésére, 'felfüggesztett, felakasztott (dísz )’ jelentéssel. Mi is sokfélék vagyunk, ezért ez a név.

Fantoly Gyula a népművészet ifjú mestere és egyben a kecskeméti Kurázsi Táncműhely vezetője tanította a táncokat, amit mi ellestünk és megtanultunk tőle.
2000-ben Dr. Nemeskürty István adta át községünknek a millenniumi zászlót, itt a csoport felkérésnek tett eleget. Állandó események: Gátér tavaszköszöntő, Szüreti felvonulás Lakitelek, Hegybírók bálja Népfőiskola. Meghívásra jártunk Bécsben és Münchenben is, ahol a kint élő magyarok szervezeteinek mutattunk néhány igazi táncot. De ellátogattunk többek között Szérre, Melegföldvárra is a táncok szülőhazájába, Erdélybe.
Minden évben működik a Népfőiskolán a néptáncosok szaktábora, ahová bárki jelentkezhet tánclépéseket, vagy ehhez kapcsolódó dolgokat tanulni. Minősített szakemberek vezetésével, több napon át tartó program, aminek legvégén közös táncház zárja az eseményt.
2003-ban ünnepeltük a 10 éves fennállásunkat, mely gálaest keretén belül több vendég és fellépő csoport részvételével került megrendezésre.
A zenét a Fabatka zenekar szolgáltatta.

Kovács Sándor „Nézz a szemembe” című verséből olvashatnak részletet, a jubileumi emlékborok címkéjén:
Nézz a szemembe, és mondom mit látok!
Látok titkokat, mit csak ketten tudunk,
Látok könnyeket, amit ha kell előcsalunk.
Látok fényeket és árnyakat, amit színpadon átéltünk,
Látok gondokat, mit ha jól teszünk, egyszerűen átlépünk.
Nézz a szemembe, miközben olvasok!
Szívekről jéghegyeket olvasztok, arcokról ráncot,
Teszem pusztán kedvtelésből, mint a táncot.
10 éve, hogy a Kösöntyű néptánccsoportba jársz,
Nézz a szemembe, és mond el mit látsz.
Jelenleg is folyik az utánpótlásról való gondoskodás, tagjaink aktívan élnek a lehetőséggel.

Tábori Margit óvónő vezetésével már a Szivárvány óvodában több évvel ezelőtt
elkezdődött a kicsik felkészítése a néptáncra. Szeretik és nagy lelkesedéssel adnak elő kisebb koreográfiákat, amivel a község szüreti felvonulásain vesznek részt a felnőttek mellett. Nagy munka ez mindenki számára, s még nagyobb öröm látni a kis embereket népi ruhában énekelve táncolni.
Margit más környező településeken is tart felkészítéseket.

Sallainé Győri Csilla tanítónő és Sallai András a helyi Alapfokú Művészeti Általános Iskolában folytatják a gyerekek képzését. Itt óra keretén belül is tanítják a dalokat, lépéseket, koreográfiákat, de még a tánc eredetével is foglalkoznak. Majálison és más kulturális rendezvényeken is fellépnek.

Laczkó Imre Tiszakécskén és környékén tart táncházakat, igen eredményesen. Említésre méltó citera szeretete is, nem csak zenél, javítja és készíti is azokat.

Sütőné Gulyás Éva kezeli pénzügyeinket. Egyes utazásainkat, évfordulónkat vagy fellépő ruháinkat pályázatokból, adományokból finanszírozunk.
Az elmúlt évekhez hasonlóan, most is az önkormányzat kulturális bizottsága felé élünk ebbéli lehetőségünkkel, hiszen jól jön a segítség az éves program megvalósításához.
Idén készülünk a 15. évforduló megünneplésére, reméljük ismét sokan leszünk.

Szuetta Béla és Szuettáné Bőszén Mária a szüret alkalmából lett bíró és bíróné. A 2007-es szüreti bálon a csőszpárok tevékenységét, a bál menetét tartották szemmel.

Tamási Piroska Szabóné Surányi Anna és Csoma Sándorné fotót készített az évek során, melyből képes krónika készült. Erzsike tagja a Népdalkörnek.

Raisz Árpád és Kasztel Antal nem régen csatlakozott a tánccsoporthoz, akik nagy odaadással tanulják a lépéseket, dalokat.
Többek között – a teljesség igénye nélkül - segítséget kaptunk:

Kéri Károly , beugró táncos, fotók.
Lakitelek Népfőiskola mint működtető, rendezvényszervezés
Csoma Sándor, Kovácsné Százdi Ildikó, /VHS/ archívum.
Vargáné Darabos Márta helyszín, művelődési ház igazgatója.
Czinege Edit, Lakiteleki Olvasókönyv, Lakiteleki Újság.
Általános iskola, „próbaterem” a Lévay iskola tornaterme.
Komámasszony néptánc együttes, München.
Szér, helyi lakosok táncegylete, Erdély
Mohos Józsefné és a Szabó Tüzép, ruha és népviselet vásárlás,
Szikra Borászati Kft. Nyárlőrinc, Bacchus Borozó Lakitelek,
és még sokan mások.

Lakitelek
Kösöntyű Néptánccsoport
2008
|