Úszószínpad és stég - műanyag palackokból
2011.07.08. 07:15

A lakiteleki Szendrey Mihály és barátai gondoltak egyet: száraz fából tutajt építenek és lecsorognak vele a Tiszán. Később úgy döntöttek: inkább műanyagból készítik el az általuk elképzelt vízi-közlekedési eszközt. Az alapanyag – sajnos – ott hever a legtöbb parton és vízben. Emberek hagyják ott üresen, pedig az üres műanyagpalack tömege mindössze negyvened része a bontatlannak, mégis: odavinni könnyű csak, hazafelé üresen már túl nehéz.
Pedig a műanyag nem szemét, hanem kiváló nyersanyag – vallják Szendreyék. Kiötlötték, hogy miként tudnának példát mutatni a hasznosításra.
– A felhajtóerő kihasználása egy lehetőség erre, lévén ezt a műanyagot az UV-sugárzáson és a tűzön kívül a természetben más nemigen bontja le, a sérüléseknek pedig jól ellenáll. Ezzel gondolattal mára odáig jutottunk, hogy a korábban megvalósított 3,1 nm-es műanyagpalack alapanyagú tutaj mintájára építünk egy stéget Tőserdőn. Felföldi Zoltán, Lakitelek polgármestere felkarolta az ötletet. Egy pályázatnak köszönhetően valósulhat meg az álmunk – mondta Szendrey Mihály ötletgazda.
A palackokat mini-légtartályként egy közel 60 nm-es stég kialakításához használják fel. A 160 kg/nm terhelhetőségű szerkezet rozsdamentes acél keretből, rétegelt lemezből, vízálló PVC-ből és műfű burkolattal készül. A több mint 6500 palack összegyűjtésébe a lakosságot is bevonták, mindenki saját maga csavarhatja helyére a flakonokat, ami különösen a kisgyerekeknek szerez örömet. A kihelyezett elemek, mint speciális szelektív gyűjtőpontok működnek Lakitelek több pontján, egészen a csónakkikötő átadásának időpontjáig.
– Szeretnénk hozzájárulni a tőserdei holtág vízminőségének javításához is úgy, hogy az építmény alá légbuborékokat porlasztva növeljük meg a vízben oldott oxigén mennyiségét. Ez jelentősen javítja majd a horgászni vágyók esélyeit. A víz mozgása miatt télen a stég környéke jégmentes lesz, a nyári felmelegedés során kialakuló oxigénhiány is csökkenhet – állítja Szendrey Mihály.
Az úszókertekkel körülvett új tőserdei stég - amely Magyarország első ilyen jellegű csónakkikötője is egyben - a július 8-10 között megrendezésre kerülő „Széna vagy Szalma„ hagyományőrző rendezvényen, tűzzsonglőrökkel a hátán úszó színpadként debütál majd.
Rajtmár István
baon.hu
|